Výrobky
Znáte výhody obalů k opakovanému použití?

Znáte výhody obalů k opakovanému použití?

Na tomto světě žiji už dost dlouho, takže si pamatuji dobu, kdy jsem jako malá holka chodila nakupovat. Velmi mě to totiž bavilo. A také si vzpomínám, jak jsem pro čerstvé mléko chodila

s bandaskou a pro kysané zelí s vlastní sklenicí. Pečivo jsem dostala v papírovém sáčku, jogurt

a smetanu ve skleničce. Proč se o tom zmiňuji? Tehdy bylo jen málo plastových obalů.

eko sáčky na potraviny

Postupně se doba změnila a do módy přišly jednorázové obaly. Jsou sice praktické a hygienické, ale v podstatě nezničitelné. Víte, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží třeba PET láhev? 100 let. Pro ilustraci uvádím ještě další příklady:

alobal 100 let,

plastové kelímky 70 let,

igelitový sáček 25 let,

polystyren 10 000 let, ale možná, že nikdy.

Jen pro srovnání: ohryzek od jablka se rozloží za 16 dní, papír za 4 roky.

Je správné, že z obchodů mizí igelitové tašky pro odnesení nákupu domů. Místo nich si můžeme koupit bavlněné nebo z laminovaného polypropylenu, který je recyklovatelný. Tašky

z laminovaného polypropylenu jsou omyvatelné, prostorné a skladné. Jdou složit do malého balíčku, který lehce schováme do kapsy nebo kabelky. Nákupní tašku tak máme stále s sebou. Výrobci dělají různé velikosti a vzory, takže je z čeho vybírat.

nákupní taška k opakovanému použití

V několika obchodech jsem si všimla nabídky eko sáčků na potraviny. Jsou prodyšné, proto v nich můžeme pečivo, ovoce a zeleninu i skladovat. Horní okraj se dá uzavřít stahovací šňůrkou, za kterou lze sáček pověsit. Eko sáčky však neslouží jen na potraviny. Nahrazují igelitový sáček, proto mají i stejné využití. Dejte do nich třeba dětem hračky nebo přezůvky.

Další výhody eko sáčků:

jsou pevné,

trvanlivé,

lehké a skladné,

dají se prát ručně i v pračce (vynechat aviváž),

dají se žehlit.

Tašky a eko sáčky jsou jen prvními „vlaštovkami“. Výrobci pracují i na dalších nových obalech pro opakované použití, obchodníci mění způsob prodeje některého zboží. Např. drogerie zavádí samoobslužný prodej pracích a čisticích prostředků v plnicích stanicích. Chce-li zákazník využít tuto stanici, koupí si nejprve láhev, do které si prostředek načepuje. Láhev má čip. Při dalším nákupu tak plnicí stroj pozná, zda zákazník kupuje prostředek, pro který je láhev určena.

Snad ještě není pozdě a tyto kroky pomohou k ozdravení naší planety.