Technika
Vlašské ořechy jako prevence pro různá onemocnění

Vlašské ořechy jako prevence pro různá onemocnění

Vlašské ořechy Naklíčeno jsou velmi kalorické. Jejich konzumace by měla být tedy spíše pravidelná a v menších dávkách. Ve 100 gramech jader vlašských ořechů je asi 650 kalorií. Skládají se z tuku a bílkovin. Tuky jsou nenasycené, a proto mají celou řadu příznivých účinků, zejména pro srdce. Významný je i obsah vlákniny, která je zastoupena ve velkém množství a pomáhá regulovat střevní systém a zabraňuje zácpě.

vo

Mezi nejvíce zastoupenými vitamíny v jádrech vlašských ořechů jsou vitamínu skupiny B, zejména B1 a B6, ale také vitamín E a kyselina listová. Mezi minerály jsou v jádrech obsaženy vápník, železo, hořčík, zinek, fosfor, draslík. Vlašské ořechy jsou bohaté na mononasycené a polynasycené kyseliny.

Nejvíce jsou zastoupeny mononasycená kyselina olejová a polynasycené tuky řady Omega 3 a Omega 6. Tyto tuky se nazývají esenciální. Naše tělo je neumí vyrobit, ale potřebuje je. Proto je musíme do organismu dostat prostřednictvím stravy. Jsou zvláště prospěšné pro kardiovaskulární systém, protože pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu, který se ukládá v tepnách, Omega 3 a Omega 6 mají také protizánětlivé a protinádorové účinky.

vo1

Vitamín B1, který je v jádrech obsažený v dostatečném množství, je nezbytný pro energetický metabolismus, reguluje funkce nervového systému, ale také srdce a svalů.

Vitamín B6 reguluje syntézu serotoninu, který předchází poruchám jako jsou deprese a nespavost, reguluje funkci imunitního systému a chrání správné fungování mozku. Nedostatek vitamínu může vést k neurologickému onemocnění.

Kyselina listová je nezbytnou sloučeninou pro produkci hemoglobinu, a proto má významnou úlohu hlavě v období růstu u dětí a u těhotných žen, aby se plod v děloze vyvíjel správným způsobem.

Vitamín E je vzácný antioxidant, který chrání tělo před účinky volných radikálů.

Vápník je nezbytný pro zdravý růst kostí a zubů a potřebujeme jeho přísun po celý život.

Železo je stejně důležité. Jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost, která způsobuje únavu, bledost a svalové křeče.

Hořčík je jako minerální látka součástí mnoha biologických procesů probíhajících v těle, obnovuje rovnováhu nervového systému, snižuje krevní tlak, předchází kardiovaskulárnímu onemocnění, stimuluje funkce svalového systému.