I v těhotenství můžete sportovat
Obecně se názory pohybu a vůbec sportovního vyžití v době těhotenství zásadně liší. Něco jiného vám řekne blízká osoba a naopak lékař. Co je však bezpodmínečně ve vašich rukou je rozhodnutí odhodlat se ke cvičení i v případě, že to může mít nějaké následky. Nikdo vám však nemůže zakázat se hýbat do takové míry, jak vám to vaše síla a tělo dovolí i přes to, že nosíte pod srdcem vymodlené miminko.
Základní pravidlo zní – všeho s mírou
To platí i v případě, že těhotná nejste a pokud ano, musíte si stanovit jasné hranice, které nesmíte překročit. Kvalifikovaný lékař vám doporučí, co je a co naopak není vhodné cvičit ve vašem stádiu gravidity, ale pohyb vám neodepře nikdo. Pokud nemáte žádné komplikace, které se občas nepředvídatelně stanou, můžete věnovat sportu tolik času, kolik jen chcete.
Na co si dát však obzvláště velký pozor?
· Tepová frekvence– měla by tvořit 60% vaší fyzické aktivity, ne více.
· Zátěž na břicho– vyhněte se raději jakéhokoliv zvýšeného nátlaku na břišní svaly.
· Cvičení na zádech– je nebezpečné z důvodu, že v této poloze se nedostává vašemu miminku dostatek kyslíku.
Sport, který vás naplní i v tomto období
Je pravdou, že nemůžete cvičit tak, jak si jen umanete. Ale existuje řada sportovních aktivit, které jsou nejen vhodné, ale se i doporučují cvičit právě v tomto období.
Patří mezi ně:
1. Plavání
2. Jóga
3. Speciální cvičení pro těhotné
4. Břišní tance
Jestli vám byl sport blízký už v době, než jste otěhotněly, máte velkou výhodu v tom, že můžete ve vašem tréninkovém plánu pokračovat s určitým omezením a zmírněním. Vaše tělo bylo doposud zvyklé na fyzickou zátěž, a tak pro něho nebude žádným šokem, pokud v tomto duchu bude pokračovat i v jiném stavu.
Pro bezpečné cvičení je základem hlavně:
– kvalitní a správné provedení každého cviku včetně posilování
– zmírnění úrovně, na které jste byly ještě před otěhotněním
V takovém případě si můžete zacvičit i něco, co by jiné maminky ve vašem okolí určitě neměly, když jim pohybová aktivita byla neznámá už dříve.