Marmeláda s láskou dělaná
Výroba domácího džemu nebo marmelády není žádná věda. Stačí se držet jednoduchého postupu a osvědčených rad.
Čistota základem všeho
Základem dobré a kvalitní marmelády kromě čerstvého ovoce, jsou dobře umyté sklenice, které před samotným použitím ještě propláchněte, tím se zbavíte zbytků čisticího prostředku. Pokud chcete mít sklenice opravdu pečlivě sterilizované, není nic jednoduššího, než je nechat tzv. vyvařit, tímto způsobem byste měli postupovat, i co se týká víček. V dobách, kdy neexistovaly saponátové přípravky, se k vyplachování sklenic používal alkohol (pro trošku jinou chuť lze alkohol přidat přímo do marmelády).
Jak postupovat při samotném vaření
Pokud k ovoci přidáte cukr, je nutné v průběhu vaření směs promíchávat, aby se nepřichytila, chuť džemu by pak nemusela být nejlepší. V průběhu varu odebírejte lžící pěnu, která vzniká a způsobila by pozdější zakalení.
Kvalitní ovoce základem všeho
Jen opravdu kvalitní marmeládu získáte při použití opravdu kvalitního a chemicky neošetřeného ovoce (jahody, maliny, broskve, meruňky). Další přísadou směsi jsou želírovací přípravky a cukry, které zajistí ztuhnutí směsi. Pokud přidáte trošku alkoholu, ten dokáže marmeládu nejen zakonzervovat, ale dodat jí i specifickou příchuť), nesmí se to však přehánět, jinak by se mohlo stát, že marmeláda neztuhne. Po přidání želírovacího přípravku směs už déle nevařte.
Když je džem hotový
Jednoduchou zkouškou zjistíte, zda je džem hotový a připravený k plnění do sklenic. Malou lžičkou odeberte trošku zavařeniny a nalijte do misky nebo na malý talířek. Během krátké chvilky by měl vychladnout a ztuhnout. Pak už stačí jen naplnit sklenice, uzavřít dobře sterilizovaným víčkem a otočit tak, aby byly dnem nahoru. Sklenice s marmeládou řádně označte podle druhu ovoce a hlavně měsícem a rokem výroby, i když to možná bude zbytečné, neboť domácí džem jistě velmi rychle zmizí.